Voda je jedna od 12 osnovnih kategorija hrane, koja je neophodna za zdrav i kvalitetan život. Bezbjednost vode je prioritet koji se nalazi na akcionim planovima brojnih internacionalnih udruženja, a često se govori i o nacionalnim strategijama koje se bave pitanjem dostupnosti čiste, pijaće vode. Prema UN World Water Development Report iz 2023. godine, preko 2 milijarde ljudi nema pristup čistoj pijaćoj vodi, dok čak 3.6 milijarde osoba živi u područjima kojima nedostaju adekvatne mjere sanitacije vodovodnih pogona. Svega 25% svjetske populacije ima svakodnevni pristup zdravstveno ispravnoj vodi, zbog čega su jasne globalne mjere koje pozivaju na pametno korišćenje vodnih resursa. U Crnoj Gori, voda se smatra dobrog kvaliteta, uz regularne godišnje kontrole od strane Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju, odsjeka za kvalitet voda. Pijaća voda koja se koristi u vodovodnim distributivnim sistemima je bezbjedna za piće, zbog čega je poželjno da njegujemo nacionalne vodne resurse. Zbog hidrološkog bogatstva na veoma maloj površini, jedna smo od srećnijih zemalja po pitanju kvaliteta javno dostupne vode, što se dodatno može valorizovati kroz upotrebu vode sa česme za svakodnevne potrebe domaćinstva.
Prvi mit: Sva filtrirana voda je ista.
Istina: Postoji više tipova filtracije u zavisnosti od tipa vode.
Jedna od najčešćih zabluda potrošača je ta da je sva filtrirana voda ista. Međutim, procesi filtracije značajno variraju u zavisnosti od tehnologije koja se primjenjuje, što na kraju utiče na sastav i kvalitet krajnjeg proizvoda- filtrirane vode. Neki sistemi uklanjaju jone teških metala, čestice pesticida, organskih zaprljanja, a zadržavaju dio rastvorenih minerala, kao što su BRITA filteri za vodu. Sa druge strane, sistemi koji koriste samo aktivni ugalj efikasno poboljšavaju ukus vode bez uticaja na nivo kamenca. Pojedini sistemi koji se koriste za industrijsko prečišćavanje koriste agresivnije tretmane vode, kao što je princip reverzne osmoze. Ova razlika značajno utiče na izbor prilikom odabira aparata za optimizaciju vode, zbog čega je važno utvrditi status vode koja se optimizuje.
Drugi mit: Čista voda mora biti destilovana voda.
Istina: Čista i bezbjedna voda za piće mora imati dobar profil elektrolita.
Još jedan od čestih mitova koji se mogu pročitati na sajtovima koji promovišu zdrave stilove života je upravo i taj koji se odnosi na sadržaj minerala u vodi. Koncentracija minerala u vodi sastavni je dio dnevnog nutritivnog profila i značajno utiče na zdravstvene benefite koje voda ima na organizam. Parcijalna demineralizacija je mehanizam kojim se djelimično redukuje koncentracija karbonata u vodi, a zadržavaju neophodni joni kalcijuma i magnezijuma.Voda sadrži kompleksan sastav esencijalnih minerala kao što su natrijum, fluor, kalijum, gvožđe, cink. Oko 60-70% ljudskog tijela je sačinjeno od vode, i svaki dio tijela je zahtijeva za pravilno funkcionisanje cijelog sistema. BRITA filtrirana voda redukuje sadržaj karbonata u vodi, pa će na primjer, česmovača sa karbonatnom tvrdoćom od 10 dH jedinica, nakon filtriranja mjeriti 4-5 dH jedinica. Na taj način zadržava se adekvatna količina korisnih minerala, uz smanjenje viška koji može doprinijeti razvoju nefrolitijaze (pojave kamena u bubrežnim kanalima).
Treći mit: Flaširana voda je zdravija i bezbjednija od česmovače.
Istina: Postoji više tipova flaširane vode od izvorske do prečišćene, a bezbjednost se oslikava u ekološkoj neodrživosti i potencijalnoj opasnosti PET plastike po dobrostanje organizma.
Veliki broj osoba pretpostavlja da je flaširana voda superiornija po ukusu i kvalitetu u odnosu na vodu sa česme. Ipak, brojne studije su pokazale da je flaširana voda koja se nalazi u PET ambalaži izvor ftalata, čestica mikroplastike i ostalih tragova sintetičkih nečistoća. Usljed neadekvatnog čuvanja, i izlaganju temperaturnim ekstremima, dolazi do promjene u molekularnoj strukturi plastike za jednokratnu upotrebu, koje se kasnije deponuju u vodi namijenjenoj za piće. Pored štetnog efekta po okolinu, PET ambalaža predstavlja zdravstveni rizik savremenog čovjeka, zbog čega je važno prepoznati alternative i odabrati bezbjednu zamjenu za flaširanu vodu. Jedna flaša od 0.5L tokom spontane razgradnje u okolinu ispusti preko 25.000 čestica mikroplastike! Takve čestice opstaju u zemljištu, a kišama i prirodnim vodenim tokovima dolazi do rijeka i jezera, gdje postoji visok rizik od bioakumulacije u ribama, školjkama i ostalim vodenim organizmima.
Četvrti mit: BRITA sistemi su skupi i neisplativi za održavanje.
Istina: BRITA sistemi su budget-friendly opcija za svačiji džep, uz veliki izbor modela za različite potrebe.
U poređenju sa troškom kupovine flaširane vode, upotreba BRITA filtera cijenu vode svodi na minimum, svega 0.6 centi po litru vode! Maxtra+ filteri su izuzetno efikasni, sa standardizovanom tehnologijom u svim proizvodnim postrojenjima. Zbog toga je predviđena mjesečna zamjena ketridža, čiji je maksimalni kapacitet čak 150L. BRITA ne predstavlja luksuzni brend, i tokom posljednjih 54 godine postojanja brani poziciju lidera u svijetu optimizacije vode. Zbog uštede i ekonomske isplativosti kroz višedecenijsko iskustvo korisnika, i danas se nove generacije odlučuju da upravo na ovaj način unaprijede svoje iskustvo hidratacije.
Peti mit: BRITA ketridži zadržavaju mikroorganizme i podložni su mikrobiološkoj kontaminaciji.
Istina: BRITA ketridži su dizajnirani da ne zadržavaju mikroorganizme i namijenjeni su za bakteriološki ispravnu vodu.
Ukoliko se praktikuje preporučena mjesečna zamjena BRITA ketridža za bokal i sistem za česmu, uz pravilno održavanje higijene bokala i ostalih BRITA proizvoda, rizik od mikrobiološke kontaminacije je jednak nuli. Sistem filtera je dizajniran tako da bude bezbjedan za ljudsku upotrebu, a svi BRITA proizvodi sertifikovani su od strane ISO standard koji se bave pitanjem bezbjednosti proizvoda koji dolaze u dodir sa vodom i hranom, u skladu sa Evropskom regulativm DIN EN 17093:2018, Regulation (EC) No 1935/2004.
Razotkrivanje mitova koji okružuju pojam čiste i filtrirane vode otkriva nam da postoje održive opcije koje su alternative lako dostupnoj flaširanoj vodi, koje ne samo da su korisnije po zdravlje već pomažu očuvanju životne sredine. Razumijevanjem različitih principa filtracije vode možemo stvoriti jasnu sliku koji su to sistemi koje možemo koristiti za neagresivno tretiranje vode, bez koršćenja plastike za jednkratnu upotrebu. Prihvatiti holistički pristup zdravlju znači ujedno i razumjeti značaj čiste i ispravne vode, i okrenuti se praksama koje olakšavaju optimizaciju dnevne hidratacije pojedinca.