Filteri za vodu odličnog ukusa dostupni svima
Korpa
U korpi nema artikala.

Flaširana voda kao marketinški trik XX vijeka

Flaširana voda kao marketinški trik XX vijeka

Flaširana voda kao marketinški trik XX vijeka

Flaširana voda kao marketinški trik XX vijeka

U drugoj polovini XX vijeka, jedan bezazlen proizvod dolazi do izržaja kao simbol modernog života i zdravih praksi. flaširana voda. Obećava čistoću, svježinu ali i hidrataciju u jednostavnom i nosivom obliku. Pak, iza ove naizgled direktne promocije, nalazi se brilijantni marketinški trik.
U ovom blog post-u fokusiraćemo se na pojedinosti ,,fenomena’’ flaširane vode, otkrivajući strategije koje su transformisale već postojeći resurs, vodu, u industriju vrijednu milijarde dolara.

 

Kako je sve počelo?

80-tih i 90-tih godina flaširana voda ostvaruje svoj debi u poznatim serijama ‘’Prijatelji’’ I ‘’Seks i grad’’. Marketinška alatka prikrivenog oglašavanja (tkz. product placement) suptilno promoviše upotrebu flaširane vode u okviru svakodnevnih aktivnosti. Brend flaširane vode Evian još jednom će biti popularizovan u okviru pomenute serije, I to 2003. godine u jednoj od epizoda 6. sezone. Naime, simpatičan izgovor imena popularnog Brenda sa izraženim francuskim akcentom, ostaće zapamćen kao duhoviti skeč jednog od glavnih karaktera, Keri Bredšou.
Fantastična tehnika prikrivenog oglašavanja podrazumijeva uključivanje proizvoda u scenografiju filmova, serija, video-igara, sa ciljem promocije u marketinške svrhe. Na ovaj način, predstavljeni proizvod se plasira u okviru svog konteksta, na taj način se publika familijarizuje s istim. Suptilni vid promocije bio je ključan upravo zbog značaja televizijskog prenosa na cjelokupnu kulturu življenja 90-tih godina, gdje se većina gledalaca upoznavala sa novim proizvodima upravo preko malih ekrana.

2000-te godine ostaće upamćene po Holivudskom glamuru, mnoštvu poznatih filmova i glumaca koji su iznijeli kulturnu scenu sa početka XXI vijeka. Mediji postaju sve zastupljeniji, a s tim i izjave poznatih ličnosti koje su u mnogome kreirale trendove na tržištu. Ovdje izdvajamo izjavu izvršnog direktora firme PepsiCo koja u navedenom periodu plasira Aquafina brend vode: ‘’Najveći neprijatelj ljudskog zdravlja je voda sa česme!’’ Nekoliko mjeseci nakon izajve, izbija kontroverza o samom sastavu navedene flaširane vode- njen sastav je bio identičan filtriranoj vodi sa česme!

Kako godine prolaze, flaširana voda postaje statusni simbol među poznatim ličnostima. U saradnji sa Džonatanom Čebanom, pretečom savremenih influensera, Evian strateški pozicionira svoje boce na stolovima zvanica na dodjeli Oskara 2004. godine. Paparaci i medijska ispraćenost takvog i sličnih događaja, indirektno su promovisali flaširanu vodu kao nezaobilazni aksesoar elite. Od tada, bilježi se značajan rast u prodaji flaširane vode na globalnom nivou.

Razvojem interneta i društvenih mreža, povezanost modernog svijeta postaje osnova za online popularizaciju različitih brendova, među kojima se ističe I Fiji voda. Promocija Fiji vode kao ,,najčistije svjetske vode’’, je kampanja koja je obećavala po 1000 USD Američkom Institutu za Filmsku umjetnost, po fotografiji na kojoj se nalazi poznata ličnost koja pije ili u ruci drži Fiji vodu. Elegantan dizjan boce, egzotično porijeklo sa Fidžija kao i premium marketing, poslužili su kao opravdanje visoke cijene u odnosu na ostale brendove flaširane vode. 
 

Danas, činjenice se nalaze u brojkama

Trenutna predviđanja procjenjuju prodaju od 280 miliona brendiranih boca flaširane vode, za period između 2023. i 2026. godine.
90% PET ambalaže dostupne u marketima pakuje se u multi-pakovanja koja se ne mogu reciklirati. Industrija flaširane vode proizvede količinu gasova staklene baste koja se mjeri u 440 milijardi grama, što je ekvivalent karbonskom otisku koji proizvede 262.000 automobila.
2/3 ukupne potrošnje flaširane vode odnosi se na upotrebu u domaćinstvu i na poslu. Ovo znači da bi se te potrebe lako mogle zadovoljiti konzumacijom vode sa česme, koja je većini dostupna.

Flaširana voda je pravi primjer marketinškog trika, koji je transformisao našu svijest o osnovnoj ljudskoj potrebi-vodi. Kroz pametne marketing taktike, dostupni resurs postao je simbol luksuza. Uspjeh leži u moći da se izmijeni relanost prosječnog potrošača, navodeći ga da asocira flaširanu vodu sa zdravljem, lakom dostupnošću ali i statusom.

 

Kakav je pogled u budućnost?

Uprkos ambijentalnim i ekonomskim posljedicama, industrija flaširane vode nastavlja da raste, uspostavljajući moć nad ciljanom publikom. Kao potrošači, ali i kao živa bića koja imaju potrebu za vodom, veoma je važno da pravimo svjesne izbore. Kritičko razmišljanje je jedna od alatki koja može doprinijeti održivom i odgovornom pristupu u zadovoljavanju osnovnih ljudskih potreba, a da pritom ne utičemo negativno na svoju okolinu. Priča o putovanju koncepta vode od obične česmovače, ka flaširanoj vodi može poslužiti kao podsjetnik o transformativnoj moći koju marketing ima u modernom svijetu. Zaključak ostaje da moderni čovjek, koji je dio savremenog doba, ne treba da bude žrtva marketinga i prodajnih strategija, te da svaki pojedinac ima sposobnost da za sebe izabere zdraviju, ekološki prihvatljivu, i isplativiju opciju.